Leadership in Crisis Management (Kriz Yönetiminde Liderlik)

Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi

12 Pages Posted: 22 Nov 2010 Last revised: 2 Jul 2011

Date Written: November 21, 2009

Abstract

Today leadership has become a demanding task. Due to globalization, the impact of the crises ranges from national to international widely. One of the main reason for that may be the intensive interest of mess media. This will increase the amount of hardship which the leaders should challenge. The crises are sudden and ongoing, long lasting, and over costly. Building on the relevant literature about crises management and leadership, our theoretical study investigates the definitions and the types of crises and the leadership traits that deal with them.

Günümüz dünyasında liderlik zorlaşmıştır, zira küreselleşme nedeniyle krizlerin etkileri hem ulusal hem de uluslar arası çapta yankılanabilmektedir. Kuşkusuz bunda en büyük pay, basılı ve görsel medyanın yoğun ilgisidir. Bu da liderlerin yüzleşecekleri zorlukların boyutunu arttırmaktadır. Artık krizler anlık ve sürekli, daha uzun ve daha maliyetli olmaktadır. Bu çalışmada, kriz tanımları ve türleri ortaya konduktan sonra kriz yönetiminde ne tür liderlik kavramının öne çıkabileceği konusu mevcut yazın incelenerek kavramsal olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Note: Downloadable document is Turkish.

Keywords: Anahtar Kelimeler, Kriz Zamanı Liderlik, Liderlik, Karizmatik Liderlik, Otokratik Liderlik, Kriz

JEL Classification: D8, D81

Suggested Citation

Arslan, Aykut, Leadership in Crisis Management (Kriz Yönetiminde Liderlik) (November 21, 2009). Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler E-Dergisi , Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=1712878

Aykut Arslan (Contact Author)

Piri Reis University ( email )

Postane Mahallesi, Eflatun Sk. No. 8
Istanbul, Tuzla 34940
Turkey
+902165810050 (Phone)
+902165810051 (Fax)

Do you have negative results from your research you’d like to share?

Paper statistics

Downloads
658
Abstract Views
2,105
Rank
72,800
PlumX Metrics