אכיפה של הסדרי ראייה
Enforcement of Parenting Time

42 Pages Posted: 30 Jan 2014 Last revised: 16 Jul 2019

See all articles by Yoav Mazeh

Yoav Mazeh

Ono Academic College Faculty of Law

Date Written: 2011

Abstract

תקציר בעברית: מאמרו של ד"ר יואב מזא"ה בוחן את אחד הרכיבים החשובים ביותר במסגרת הליכי הגירושין והוא זמני השהות (אשר בשעת כתיבת המאמר כונו "הסדרי הראייה"), אשר קובעים באיזה מועדים יהיו הילדים עם האם ובאיזה מועדים יהיו עם האב. הסדרים אלה מעצבים הן את חיי ההורים והן את חיי ילדיהם בשנים שלאחר הגירושין, וקובעים במידה רבה את אופיו של הקשר של הילדים עם כל אחד מההורים.חלוקת זמנים זאת יכולה להיקבע בהסכמה ע"י ההורים, או שהיא יכולה להיקבע ע"י בית המשפט, (עם או בלי סיועם של פקידי הסעד), אך בכל מקרה יש צורך כי בית המשפט יאשר את ההסדר שהוחלט עליו, דבר אשר נותן להסדר זה מעמד של פסק דין.

לא שהמאמר מגלה כי חרף העובדה שהסדרי הראייה מקבלים תוקף של פסק דין מחייב, כאשר אחד הורים מפר את הסדרי הראייה נמנעת המערכת המשפטית מלאכוף את ההסדרים על ההורה הסרבן. במקרים החמורים מונע ההורה המשמורן מההורה השני להיפגש עם הילדים, חרף העובדה שהסדרי הראייה קובעים כי ההורה הלא משמורן יוכל להיפגש עם הילדים כמה פעמים בשבוע.

תופעה זאת, של הפרת הסדרי ראייה, היא למרבה הצער תופעה רחבת היקף, אשר עשויה להשפיע בצורה קשה מאד הן על ההורה הנפגע, והן על הילדים אשר לא זוכים להיות בקשר עם ההורה אשר ממנו נמנעו הסדרי הראייה.תופעה זאת, של הפרת הסדרי ראייה, היא למרבה הצער תופעה רחבת היקף, אשר עשויה להשפיע בצורה קשה מאד הן על ההורה הנפגע, והן על הילדים אשר לא זוכים להיות בקשר עם ההורה אשר ממנו נמנעו הסדרי הראייה.המאמר בוחן בצורה ביקורתית את תפקודה של המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, ומראה כי רשויות האכיפה נמנעות על פי רוב לנקוט בצעדים אשר יאכפו את הסדרי הראייה. יחד עם זאת, המאמר מראה כי בשיטות משפט זרות קיימים כלים אפקטיביים מאד לאכיפת הסדרי ראייה, ומראה כיצד ניתן וראוי לאכוף את הסדרי הראייה גם בשיטת המשפט הישראלית.ההצעות המועלות במאמר הן רלוונטיות הן לשופטי משפחה אשר מעוניינים לאכוף את הסדרי הראייה, והן לבעלי הדין ולעורכי דינם אשר מבקשים לקיים את הסדרי הראייה כפי שנקבעו ע"י בית המשפט.

English Abstract:

Are parenting time schedules followed through? The article examines two types of parenting time violations: cases where one parent prevents the other’s parenting-time, and cases where parents choose not to exercise their parenting-time. It considers the differences between the two type of cases, and the available remedies for each. The paper suggests that for the second type of cases, legal remedies could create a chilling effect.

Note: Downloadable document is in Hebrew.

Keywords: Family law; Divorce; Violation; Infringement; Visitation; Parenting Time; Yoav Mazeh

Suggested Citation

Mazeh, Yoav, אכיפה של הסדרי ראייה
Enforcement of Parenting Time (2011). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2387870 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.2387870

Yoav Mazeh (Contact Author)

Ono Academic College Faculty of Law ( email )

104 Zahal St.
Kiryat Ono, 55000
Israel

HOME PAGE: http://mazeh.co.il

Register to save articles to
your library

Register

Paper statistics

Downloads
1,237
Abstract Views
2,478
rank
15,461
PlumX Metrics