1844 Tashih-İ Sikke Sonrasinda Para Düzeni Ve Kalpazanlik (Monetary System and Forgery after Regulation of Money Dated 1844)

The Studies of Otttoman Domain / Cilt : 6 Sayı : 11 Ağustos,2016

19 Pages Posted: 11 Nov 2016 Last revised: 28 Sep 2017

See all articles by Figen Taşkin

Figen Taşkin

Ordu University - Department of Public Administration

Studies of Ottoman Domain

Ondokuz Mayis University

Date Written: August 31, 2016

Abstract

Turkish Abstract: 1844 yılında yapılan tashih-i sikke düzenlemesi Osmanlı Devleti’nin para sorunlarını halledebilmesi ve kalpazanlığın önüne geçilmesi için atılan önemli bir adımdı. Savaş dönemi her devlet açısından siyasi, toplumsal ve ekonomik sıkıntıların yoğun olduğu bir dönemdir. Osmanlı Devleti de Kırım Savaşı döneminde ekonomik ve mali sıkıntılar yaşadığı için kurmak istediği para düzenini istikrarlı bir şekilde sürdüremedi. Para düzeninin bozulmasından yararlanan kalpazanlar oldu. Devletin mali sorunları çözmek için 1840 yılında çıkarttığı kaimeleri mecbur kalıp yeniden çıkartmasından faydalanan kalpazanlar devletin senyoraj gelirine el koydu. Kalpazanlar, bu dönemde sahte kaime çıkarttı veya var olan kaimeler üzerinde oynamalar yaptı. Kalpazanların bu faaliyetleri emisyonun artmasına ve dolayısıyla enflasyonu da tetikledi. Ayrıca bu dönemde Osmanlı Devleti sahte kaimelerin yanı sıra ayarı bozuk yabancı metal paraların ve sahte paraların yarattığı sorunlarla da uğraşmak zorunda kaldı. Çalışmada devletin bu sorunları çözme yöntemi ve kalpazanların bu faaliyetlerinin yarattığı sorunları ele alındı.

English Abstract: “Coin regulation”, coded in 1844 was an important step to prevent the forgery and monetary problems of the Ottoman State. The emergency of war was a critical turn out point of fiscal, politic and social problems according to every states. Ottoman State failed to regulate continuously the devised monetary system due to the fiscal problems, emerged by the war of Crimea. These who benefit the failure of the devised monetary system were forgerers. When the state was forced being decided to re-issue the ex-currency “kaime” (Paper Money), released first in 1840 in order to overwhelm the financial handicaps, the forgerers benefited from the circumstances by introducing the forge paper monies in to the market and hindering the state from the revenue of state right of newly issued currency. Forgerers in this circumstance of financial catastrophe were either forged the already existed paper monies or released brand new forge monies to the market. Their forgery caused the abundancy of the paper monies in the market and accelerate the market prices resulting with high inflation. Besides the Ottoman State had already coped with the foreign ruined coins and forged foreign paper monies when the newly introduced forge Ottoman paper monies entered the market. In this study the methods of the state solving the forgery and the ultimate results of menace, caused by the forgery were introduced.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: Forger, Banknote, Kaime, Revenue of Seniorage, Sikke, Regulation of Money

Suggested Citation

Taşkin, Figen and Ondokuz Mayıs University, Studies of Ottoman Domain, 1844 Tashih-İ Sikke Sonrasinda Para Düzeni Ve Kalpazanlik (Monetary System and Forgery after Regulation of Money Dated 1844) (August 31, 2016). The Studies of Otttoman Domain / Cilt : 6 Sayı : 11 Ağustos,2016, Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2867309

Figen Taşkin

Ordu University - Department of Public Administration ( email )

Cumhuriyet
Ordu Merkez/Ordu, 52200
Turkey

Studies of Ottoman Domain Ondokuz Mayıs University (Contact Author)

Ondokuz Mayis University ( email )

19 Mayıs Üniversitesi
Kurupelit, Samsun 55139
Turkey

Do you have negative results from your research you’d like to share?

Paper statistics

Downloads
92
Abstract Views
1,580
Rank
478,893
PlumX Metrics