שלושה מודלים של חוקה
Three Models of Constitutionalism

משפטים לז תשס"ז 349 37 Hebrew University Law Review 349 (2007)

80 Pages Posted: 20 Jun 2017

See all articles by Gideon Sapir

Gideon Sapir

Bar-Ilan University - Faculty of Law

Date Written: June 12, 2007

Abstract

תקציר בעברית: במרץ 1992 התרחשה במדינת ישראל מהפכה חוקתית. כך, לפחות, קבע בית המשפט העליון. המהפכה הולידה שורה שלמה של התפתחויות חוקתיות פרי ידיו של בית המשפט. המערכת הפוליטית הסתפקה בתפקיד פסיבי יחסית של תגובה - מילולית על פי רוב - למהלכיו של בית המשפט. לאחרונה ניכרת מגמת שינוי בגישת המחוקק. ועדת החוקה, חוק ומשפט, נטלה יזמה והחלה להוביל מהלך שתכליתו להסלים את החוקה הישראלית ולעצב את צורתה הסופית. מאמר זה נכתב בניסיון להציג למקבלי ההחלטות את האפשרויות הפתוחות בפניהם בתחום החוקתי. מוצגים בו שלושה רציונלים שונים לאימוץ אסטרטגיה חוקתית ושלושה מודלים חוקתיים שונים, כל אחד מהם מעוצב בהתאם ליעד שמבקשים להשיג. עוד נבחנים במאמר: יתרונותיו וחסרונותיו של כל מודל; האפשרות לשלב בין המודלים השונים; והשאלה איזה מודל, או שילוב של מודלים, מתאים ביותר למדינת ישראל.

English Abstract: The article presents three rationales for the adoption of a constitutional strategy and three different constitutional models derived from them, and considers the advantages and disadvantages of each pair. After presenting and analyzing these three pairs, the discussion addresses the question of which one best fits Israel.

Note: Downloadable document is in Hebrew.

Suggested Citation

Sapir, Gideon, שלושה מודלים של חוקה
Three Models of Constitutionalism (June 12, 2007). משפטים לז תשס"ז 349 37 Hebrew University Law Review 349 (2007), Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2985226

Gideon Sapir (Contact Author)

Bar-Ilan University - Faculty of Law ( email )

Faculty of Law
Ramat Gan, 52900
Israel

Do you have a job opening that you would like to promote on SSRN?

Paper statistics

Downloads
27
Abstract Views
256
PlumX Metrics