Kitle Fonlaması Sisteminin Türkiye'ye Faydaları (Benefits of Crowdfunding System to Turkey)

Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi, BSPAD, Cilt 1, Sayı 2

11 Pages Posted: 20 Apr 2018

Date Written: May 16, 2017

Abstract

Turkish Abstract: Kitle fonlaması yeni bir finansman ve yatırım sistemidir. Bu sistemde çok sayıda yatırımcı bir projeye kaynak sağlamaktadır. Günümüzde ABD ve Avrupa Birliği’nde kullanılan bu sistem sayesinde firmalar yeni bir finansman kaynağı elde etmektedir. Diğer taraftan kitle fonlaması sistemi ile birikim sahipleri de paralarını değerlendirebilecek yeni bir fırsata sahip olmaktadırlar. Türkiye’de de 2016 yılının Aralık ayında kitle fonlaması sistemine ilişkin yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulmuştur. Bu çalışmada kitle fonlaması sisteminin Türkiye’ye sağlayacağı olası faydaların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda kitle fonlama sistemi ile ilgili benzer çalışmalar incelenmiş, kitle fonlamasının detayları ve diğer ülkelerdeki uygulamaları ele alınmıştır. Çalışma sonucunda kitle fonlaması sisteminin Türkiye’ye faydalı olacağı kanaatine varılmıştır. Kitle fonlaması sisteminin uygulanması ile ülkedeki yatırımların artacağı ve bu durumun da ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca tasarruf sahiplerinin ellerinde bulunan atıl paranın da ekonomiye aktarılması mümkün olacaktır. Bu sayede de yatırımcılar ellerindeki birikimlerinden gelir elde edebileceklerdir.

English Abstract: Crowdfunding is a new financing and investment system. In this system, a great number of investors provide resources to a project. Firms can have a chance to find resource with the help of this system which is used in USA and European Union nowadays. On the other hand, saving holders get a new opportunity to earn income by using their money owing to this system. A law draft was introduced to Grand National Assembly of Turkey about crowdfunding system in December 2016.

In this study, it was aimed at determining possible benefits of the crowdfunding system to Turkey. Within this context, similar studies related with crowdfunding issue were analyzed; details of crowdfunding and other countries’ applications were explained. As a result of study, it was identified that crowdfunding system will be beneficial to Turkey. It was thought that there will be increase in investment amount and this will contribute economic growth by using crowdfunding system. Besides, it will be possible to transfer the idle money of saving holders to the economy. Hence investors would generate revenue from their savings.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: Kitle Fonlaması, Alternatif Finans, Türkiye

JEL Classification: G21, G32

Suggested Citation

Zengin, Sinemis and Yüksel, Serhat and Kartal, Mustafa Tevfik, Kitle Fonlaması Sisteminin Türkiye'ye Faydaları (Benefits of Crowdfunding System to Turkey) (May 16, 2017). Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi, BSPAD, Cilt 1, Sayı 2, Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3149074

Sinemis Zengin

Independent ( email )

Serhat Yüksel

Istanbul Medipol University ( email )

Kavacık Mah. Ekinciler Cad. No.19 Kavacık Kavşağı
Beykoz
Istanbul, 34810
Turkey

Mustafa Tevfik Kartal (Contact Author)

Borsa Istanbul ( email )

Reşitpaşa Mah. Borsa İstanbul Cad. No: 4
Borsa İstanbul Cad. No: 4
Istanbul, 34467
Turkey

Do you have a job opening that you would like to promote on SSRN?

Paper statistics

Downloads
176
Abstract Views
574
rank
231,138
PlumX Metrics