Gizlilik Hükümlerinin Yan Sınırlama Rejimi Çerçevesinde Değerlendirilmesi: Müdahale Gerekli Mi? (Evaluation of Confidentiality Provisions Within the Scope of Ancillary Restraints: Is Intervention Necessary?)

Rekabet Forumu, Sayı:36 / Tarih: 20 Temmuz 2007 (Issue: 36, Date: July 20, 2007), 2-10

12 Pages Posted: 30 May 2018

See all articles by Gonenc Gurkaynak

Gonenc Gurkaynak

ELIG Gürkaynak Attorneys-at-Law

Hakan Özgökçen

ELIG, Attorneys-at-Law

Date Written: July 20, 2007

Abstract

Turkish Abstract: Rekabet Kurulu, izne tabi yoğunlaşmalara dair incelemesi esnasında, bildirime tabi işlemi düzenleyen ve/veya işleme taraf olan teşebbüslerce ek bir anlaşma ile öngörülen ve rekabet etmemeye, adam ayartmamaya yahut gizliliğe ilişkin yükümlülüklere yönelik değerlendirmeler yapılmakta ve konuya ilişkin belirli kriterler getirilmektedir. Bu doğrultuda akla gelen ilk gelen soru yoğunlaşma doğurucu anlaşmaların gizlilik hükümleriyle ilgili olarak Rekabet Kurulu kararlarıyla gerçekleştirilen müdahaleler gerçekten gerekli olup olmadığıdır. Bunun yanı sıra Rekabet Kurulunun yoğunlaşarak artan “gizlilik hükümlerini de rekabet etmeme hükümleri kadar ciddiye alıp yan sınırlama değerlendirmesinin tüm unsurlarına konu etme ve çoğunlukla bu düzenlemeleri kırpma” eğilimine bir müdahale yapılmasının gerekli olup olmadığı da tartışılabilir. İlk soru akademik bir sorudur ve bu çalışmada bu soruya cevap aranmaktadır. İkinci soru ise, Rekabet Kurumu tarafından bünyesinde bu çalışma da kullanılarak sorulmaya ve tartışılmaya başlanacağını umduğumuz sorudur.

English Abstract: Turkish Competition Board reviews and determines applicable criteria for non-competition clauses, non-solicitation provisions or confidentiality provisions that have been set out by the merging parties in a supplementary agreement, during its review of the transaction bringing about a concentration subject to its approval. Accordingly the first question that comes to mind is whether it is really necessary for the Turkish Competition Board to interfere with the confidentiality provisions set out in the transaction agreements. Moreover, it is also possible to discuss whether an intervention to Turkish Competition Board’s declination to apply the same ancillary restraint tests as non-compete agreements to confidentiality agreements and interfere with these provisions, is necessary. The former question is a matter of academic discussion which is addressed in this article whereas the latter is a question which we hope will emerge and be discussed by the Turkish Competition Authority in light of discussions made in this article.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: confidentiality clauses, ancillary restraints, Turkish Competition Board, non-solicitation, non-compete clauses, mergers

JEL Classification: K21, L40

Suggested Citation

Gurkaynak, Gonenc and Özgökçen, M. Hakan, Gizlilik Hükümlerinin Yan Sınırlama Rejimi Çerçevesinde Değerlendirilmesi: Müdahale Gerekli Mi? (Evaluation of Confidentiality Provisions Within the Scope of Ancillary Restraints: Is Intervention Necessary?) (July 20, 2007). Rekabet Forumu, Sayı:36 / Tarih: 20 Temmuz 2007 (Issue: 36, Date: July 20, 2007), 2-10, Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3175250

Gonenc Gurkaynak (Contact Author)

ELIG Gürkaynak Attorneys-at-Law ( email )

Çitlenbik Sokak No:12
Yıldız Mahallesi
Istanbul, Beşiktaş 34349
Turkey

M. Hakan Özgökçen

ELIG, Attorneys-at-Law ( email )

Çitlenbik Sokak No:12
Yıldız Mahallesi
Istanbul, Beşiktaş 34349
Turkey

Here is the Coronavirus
related research on SSRN

Paper statistics

Downloads
15
Abstract Views
139
PlumX Metrics