1980 Askeri Darbesi'nden 15 Temmuz 2016'ya Kadar Süreç İçinde FETÖ/PDY'nin Kamu ve Siyasi Yapıya Yönelik Yerleşme Faaliyetleri (The Settlement Activities of Pattern and Politics in the Process Up to 15th July 2016 from the 1980 Military Darbase to Public and Political Buildings)

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi | 9(2) 2018 | 37 - 57

21 Pages Posted: 27 Nov 2018

Date Written: June 30, 2018

Abstract

Turkish Abstract: 15 Temmuz 2016 günü saat 21.05'de genel anlamda Fettullah Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) unsurları tarafından başlatılan kalkışma; toplumsal sağduyu, halkın demokrasiye olan sahiplenişi ve başta Cumhurbaşkanı, Başbakan olmak üzere siyasi ve bürokratik kadrolarının dirayetli yaklaşımı sonucunda hedefine ulaşmadan bastırılmıştır. Tarihimizin en kirli ve kanlı kalkışmalarından biri olan 15 Temmuz; geçmiş darbe ve darbe girişimlerinin neden ve sonuçları ile birlikte her yönüyle incelenmesi değerlendirilmesi ve dersler çıkartılması gereken bir gündür. 1980 Askeri Darbesiyle birlikte kendine devlet mekanizması içerisinde yerleşme çabalarını artıran ve bu bağlamda stratejiler oluşturan FETÖ/PDY unsurları, başta Türk Silahlı Kuvvetler olmak üzere, yargı, emniyet ve siyasal sitem için askeri okullar, hukuk ve siyasal bilimler fakülteleri ile polis kolejlerine müritlerini yerleştirerek, kamuda ki kilit noktalar ele geçirmek için hazırlamış, özellikle 1984`den itibaren başlayan PKK tehdidi ile birlikte siyasi ortamında kendisine sağladığı avantajlıları da değerlendirerek kamuda idari ve bürokratik kadrolara yerleşmeye başlamıştır. Muhafazakâr partiler içinde kolaylıkla karşılık bulduğu bu hamlesi, güçlenmesine ve devlet içinde hızla ve istikrarlı bir şekilde kadrolaşmasının yolunu açmıştır. Bu çalışmanın amacı; 1980 ihtilali ile yaşama alanı bulan FETÖ/PDY unsurlarının, muhafazakâr partilerle başlayan iktidarlar dönemlerinde başta Türk Silahlı Kuvvetler olmak üzere, yargı, emniyet ve siyasal sitem için askeri okullar, hukuk ve siyasal bilimler fakülteleri ile polis kolejlerine müritlerini yerleştirerek 15 Temmuz 2016 kalkışmasına kadar uzanan sistematik kadrolaşma faaliyetlerini analiz etmektir.

English Abstract: On 15th July 2016 at 21.05, the general initiative of the Fettullah Terrorist Organization / Parallel State Constitution (FETO / PSC) has been suppressed before it didn't reache its destination because of social common sense, the democracy of the people, and the attitude of the political and bureaucratic staff, especially the President and the Prime Minister. July 15, a day to be removed with one of the most dirty and bloody undertakings of our history; past blows and coup attempts and the results and evaluation of each direction along with. With the 1980 Military Coup, the elements of the FETO / PSC, which increased the efforts to settle in the state mechanism within itself and formed strategies in this context, placed military schools, law and political sciences for the judiciary, security and political system, especially Turkish Armed Forces, and disciples to police colleges, prepared to capture the key points, especially starting with the PKK in 1984, along with the threats in the political environment by taking advantage of the advantages provided to him by the administrative and bureaucratic staff has begun to settle. This move, which he easily finds in the conservative parties, has opened the way for his empowerment and his rapid and steadfast staffing within the state. The purpose of this study is; to analyze the staffing activities in the period of power beginning with the conservative parties, the elements of the FETO / PSC that found the field of life with the 1980 Coup were systematic for the Turkish Armed Forces embarkation of military schools, law and political sciences and police colleges for the judiciary, until the July 15, 2016.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: 1980 Darbesi, FETO/PDY, 15 Temmuz, 1980 Coup, FETO/PDY, FETO/PSC, 15 July

Suggested Citation

Köylü, Murat, 1980 Askeri Darbesi'nden 15 Temmuz 2016'ya Kadar Süreç İçinde FETÖ/PDY'nin Kamu ve Siyasi Yapıya Yönelik Yerleşme Faaliyetleri (The Settlement Activities of Pattern and Politics in the Process Up to 15th July 2016 from the 1980 Military Darbase to Public and Political Buildings) (June 30, 2018). Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi | 9(2) 2018 | 37 - 57. Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3278500

Murat Köylü (Contact Author)

Toros University ( email )

1857 Sokak, No 12
Bahçelievler Campus
Mersin, Akdeniz 33140
Turkey

Register to save articles to
your library

Register

Paper statistics

Downloads
20
Abstract Views
56
PlumX Metrics