Karanlıktan Gelen: 'Kara Kedi' ve 'Leydi Mor'un Aşkları' Eserlerindeki Düzenbaz Arketipi (Coming Out of the Dark: The Trickster Archetype in 'The Black Cat' and 'The Loves of Lady Purple')

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergis (Ankara University Journal of Social Sciences), 9(1) 2018 30-44.

18 Pages Posted: 3 Dec 2018

See all articles by Elif Demir

Elif Demir

Cumhuriyet University - Department of English Language and Literature

Date Written: January 30, 2018

Abstract

Turkish Abstract: Düzenbaz arketipi (trickster) çoğunlukla halk hikayeleriyle özdeşleştirilen bir kavramdır vebirbirinden farklı kültürlerin farklı düzenbaz arketiplerinin olması bugürü tartışmaya açık kılar. Kültürel tarihte pek çok düzenbaz arketipi bulunmasına rağmen bugürün en önemli ortak özelliği ziksel olarak zayıf olması ancak aleyhine olan bir durumu zekasıyla lehine çevirmesidir. Edgar Allen Poe'nun önemli kısa öykülerinden biri olan “Kara Kedi” (“The Black Cat”) başlıklı öyküsünde kara kedi Plutoile Angela Carter'ın “Leydi Mor'un Aşkları” (“The Loves of Lady Purple”) adlı öyküsündeki kukla Leydi Mor düzenbaz arketipine uygun karakterler olarak düşünülebilir. Her ikisi de ziksel olarak sahiplerinden daha güçsüz görünseler de amaçlarına şekil değiştirme becerisiyle ulaşırlar. Biçim değiştirmenin her iki öyküde de ataerkil söylemi altüst etmede işlevsel oluşu öykülerin ataerkil düzene getirdiği bir eleştiri olarak okunmasını sağlar. Bu bağlamda bu çalışmada kara kedi Pluto ve Leydi Mor'un ne açılardan düzenbaz arketipini örnekleyen karakterler olduklarının ve bu özellikleri yoluyla ataerkil yapıya nasıl meydan okuduklarının tartışılması amaçlanmaktadır.

English Abstract: The trickster archetype is mostly associated with folktales and it can be thought as a controversial figure since diverse cultures have their own ones. Although a variety of tricksters in different physical shapes appeared in cultural history of the world, the most remarkable notion of the archetype is that he is physically weak, but he can reverse the situation through his wit. The black cat Pluto in Edgar Allen Poe's famous short story “The Black Cat” and the marionette Lady Purple in Angela Carter's “The Loves of Lady Purple” can be considered as trickster figures as they are physically weaker than their owners but they accomplish their goals through their shape shifting skills which they use to subvert the patriarchal discourse. This paper will discuss how these two characters can be considered within the context of the trickster archetype in terms of the way they challenge patriarchy.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: Düzenbaz Arketipi, Pluto, Edgar Allan Poe, Leydi Mor, Angela Carter, Ataerkil Söylem, Trickster Archetype, Pluto, Edgar Allan Poe, Lady Purple, Angela Carter, Patriarchal Discourse

Suggested Citation

Demir, Elif, Karanlıktan Gelen: 'Kara Kedi' ve 'Leydi Mor'un Aşkları' Eserlerindeki Düzenbaz Arketipi (Coming Out of the Dark: The Trickster Archetype in 'The Black Cat' and 'The Loves of Lady Purple') (January 30, 2018). Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergis (Ankara University Journal of Social Sciences), 9(1) 2018 30-44.. Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3278612

Elif Demir (Contact Author)

Cumhuriyet University - Department of English Language and Literature ( email )

Turkey

Register to save articles to
your library

Register

Paper statistics

Downloads
5
Abstract Views
39
PlumX Metrics