Doğanın Ruhundan İnsanın Kendisine Tekviri (Return to Human Self From the Spirit of Nature)

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (Ankara University Journal of Social Sciences), 9(1) 2018, 45-65

21 Pages Posted: 3 Dec 2018

See all articles by Emine Kef

Emine Kef

Adıyaman University - Department of Public Administration

Date Written: January 30, 2018

Abstract

Turkish Abstract: Adını onu oluşturan her şey ve her şeyin birlikteliğinden alan doğada, hiçbir varlık tek başına bu adla çağrılmamaktadır. Çünkü çoklukta her varlık tabiatta oynayacağı role göre suret kazanır, adını alır ve fakat doğa bütün unsurlarıyla birlikte varlığı dile getirir. Dolayısıyla, doğaya ve pek tabii doğanın herhangi bir unsuruna egemen olmak eşyanın tabiatına aykırıdır. Eşref – i mahlukat olan insanın dahi varlığa egemen değil, sadece memur olmasına müsaade edilmiştir. İnsanın aksini düşündüğünde ise gerçekleştirdiği şey, karşısına aldığı her şeyi ötekileştirerek yeryüzündeki ahengi bozmak olmuştur. Öyle ki, doğayla başladığı ötekileştirmeye kendi türüyle devam etmiş ve bunun en aşırı halini toplumsal cinsiyette göstermiştir.

English Abstract: Nature takes its name from all things that make it up and their synergy. Except it nothing is to called that name. Because every being gets own appearance and name according to own role in nature. But nature expresses the being with the whole components. Therefore, it is impossible to dominate nature and its components, of course. Human who is the most honorable being is even just allowed to be a servant but not allowed to be a sovereign of the being. When people want to dominate the being, they have destroyed the harmony of nature by alienating it. Firstly, one has begun othering with nature and kept on it against own kind. The most extreme aspect of this attitude is seen in gender.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: Doğa, Tahakküm, Ruh–Beden, İlk Günah, Toplumsal Cinsiyet, Nature, Domination, Soul–Body, Original Sin, Gender

Suggested Citation

Kef, Emine, Doğanın Ruhundan İnsanın Kendisine Tekviri (Return to Human Self From the Spirit of Nature) (January 30, 2018). Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (Ankara University Journal of Social Sciences), 9(1) 2018, 45-65. Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3278628

Emine Kef (Contact Author)

Adıyaman University - Department of Public Administration ( email )

Turkey

Register to save articles to
your library

Register

Paper statistics

Downloads
5
Abstract Views
19
PlumX Metrics