Çağrı Merkezlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Değerlendirilmesi (Evoluation of Call Centers in Terms of Work Health and Security)

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (Ankara University Journal of Social Sciences), 7(1) 2016, 1-29.

29 Pages Posted: 4 Dec 2018

Date Written: January 29, 2016

Abstract

Turkish Abstract: Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte müşterilerin ihtiyaçlarında da değişmeler olmaktadır. Bu değişime ayak uydurmak isteyen, müşterilerin sorunlarına hızlı ve doğru çözümler bulmak isteyen işletmeler artık müşterilerine telefon ile de hizmet vermeye başlamışlardır. Bankacılık, medya, telekom gibi kurumsal hizmet kuruluşlarının bu sistemi kullanması nedeniyle hem ülkemizde hem de dünya da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

English Abstract: There has been some shifts about needs of the customer through the devevlopments of technology. Companies which try to adopt to those changes and find rapid and valid solutions for their costumers initiate call centers for the purpose of costumer satisfaction. Because this service has been used in the sectors of banking, media and telecommunication it has been a popular service in both domestic and global manner. İn this article it is examined the impact of the issues such as working conditionss in call center, noise health problems, shifts system, workload on workers.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: Çağrı Merkezi İşi, İş Yükü, İş Doyumu, Çalışma Psikolojisi, İş Stresi, Gürültü, Call Center, Workload, Job Satisfaction, Psychology of Working, Job Stress, Noise

Suggested Citation

Yaşar, Adem and Alpsoy, Fatih and Taçgın, Ertuğrul, Çağrı Merkezlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Değerlendirilmesi (Evoluation of Call Centers in Terms of Work Health and Security) (January 29, 2016). Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (Ankara University Journal of Social Sciences), 7(1) 2016, 1-29.. Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3280894

Adem Yaşar (Contact Author)

AssisTT ( email )

Erzurum
Turkey

Fatih Alpsoy

AssisTT ( email )

Erzurum
Turkey

Ertuğrul Taçgın

Marmara University ( email )

Goztepe Campus
Istanbul, Istanbul 34840
Turkey

Register to save articles to
your library

Register

Paper statistics

Downloads
12
Abstract Views
67
PlumX Metrics