Rüşvetle ve Yolsuzlukla Mücadelede Ortaklaşa Eylem Yöntemi (Collective Action Method in the Fight Against Bribery and Corruption)

Istanbul Barosu Dergisi [Istanbul Bar Journal], Vol.87, Issue: 2013/5

22 Pages Posted: 2 Jan 2019

See all articles by Gonenc Gurkaynak

Gonenc Gurkaynak

ELIG Gürkaynak Attorneys-at-Law

Olgu Kama

Norton Rose Fulbright LLP

Date Written: 2013

Abstract

Turkish Abstract: Makalemiz, Türkiye’deki rüşvete ve yolsuzluğa ilişkin bilincin ve algının değiştirilmesinin ve rüşvet ve yolsuzluk seviyelerinin toplumun her kademesinde azaltılmasının “kolektif eylem” ile gerçekleştirilmesi mümkün olabileceği düşüncesiyle kaleme alınmış, yolsuzluk ve rüşvetle mücadelenin yalnızca hükümet ve devletlere bırakılmaması gerektiği, bireylerin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün de bu mücadelede üzerine düşeni yapması ve bu amaçta kolektif eylem planlarının uygulamaya geçirilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

English Abstract: Our article argues that a collective action method should be adopted in order to increase awareness against bribery and corruption, change how they are perceived in Turkey and reduce the level of bribery and corruption at every layer of the society. In this regard, we argue that combatting against bribery and corruption should not be left solely to the governments and the states, but rather include efforts from citizens, non-governmental organizations and private sector. With this in mind, we argue that it is time to realize the collective action plans in the fight against bribery and corruption.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: rüşvet, yolsuzluk, yolsuzlukla mücadele, kolektif eylem planları, bribery, corruption, anti-corruption, collective action plans

JEL Classification: D72, K42

Suggested Citation

Gurkaynak, Gonenc and Kama, Olgu, Rüşvetle ve Yolsuzlukla Mücadelede Ortaklaşa Eylem Yöntemi (Collective Action Method in the Fight Against Bribery and Corruption) (2013). Istanbul Barosu Dergisi [Istanbul Bar Journal], Vol.87, Issue: 2013/5, Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3295018

Gonenc Gurkaynak (Contact Author)

ELIG Gürkaynak Attorneys-at-Law ( email )

Çitlenbik Sokak No:12
Yıldız Mahallesi
Istanbul, Beşiktaş 34349
Turkey

Olgu Kama

Norton Rose Fulbright LLP ( email )

United States

Here is the Coronavirus
related research on SSRN

Paper statistics

Downloads
15
Abstract Views
142
PlumX Metrics