Elektrikli Araçlar için Şarj Altyapısı – Türkiye için Fırsatlar ve Öneriler (Charging Infrastructure for Electric Vehicles – Opportunities and Suggestions for Turkey)

Baseak CORE Papers No:11, 2021

27 Pages Posted: 18 Nov 2021

See all articles by Emin Köksal

Emin Köksal

Bahcesehir University

Sahin Ardiyok

BASEAK Attorney Partnership

Bora Ikiler

BASEAK Attorney Partnership

Date Written: October 04, 2021

Abstract

Turkish Abstract: Elektrikli araçlar günümüz ulaşım sektöründe hızla yayılan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, Türkiye’de elektrikli araçların yayılımı için gerekli şarj altyapısının geliştirilmesine dair öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamada, öncelikle elektrikli araç ekosistemindeki temel ekonomik olgular ortaya koyulmuş ve şarj altyapısının ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ardından elektrikli araç ekosistemine ilişkin Avrupa Birliği’ndeki politikalar ve uygulamalar incelenmiştir. Çalışma-nın asıl ağırlığını Türkiye’de elektrikli araç ve şarj altyapısına ilişkin gelişmelerin değerlendirildiği bölüm oluşturmaktadır. Çalışma sonunda elektrikli araç ekosisteminin ve özellikle şarj altyapısının geliştirilmesi-ne yönelik fırsatlar belirtilmiş, bu kapsamda önerilerde bulunulmuştur.

English Abstract: Electric vehicles are an emerging technology in today’s transportation industry. This study aims to provide recommendations to develop charging infrastructure for the spread of electric vehicles in Turkey. In this context, primarily, the study puts the economic principles in the electric vehicle ecosystem and evaluates the economics of charging infrastructure. Then, it examines the policies and applications in the European Union. The main body of the research is devoted to the developments in the electric vehicle ecosystem in Turkey, particularly in the charging infrastructure. In the end, the study mentions the opportunities and recommendations to develop the charging infrastructure in Turkey.

Keywords: Electric Vehicle, Charging Infrastructure, Public Policy

JEL Classification: L52, L98, R48

Suggested Citation

Köksal, Emin and Ardiyok, Sahin and Ikiler, Bora, Elektrikli Araçlar için Şarj Altyapısı – Türkiye için Fırsatlar ve Öneriler (Charging Infrastructure for Electric Vehicles – Opportunities and Suggestions for Turkey) (October 04, 2021). Baseak CORE Papers No:11, 2021, Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3933614

Emin Köksal (Contact Author)

Bahcesehir University ( email )

Ciragan Cd. No:4
Besiktas
Istanbul, 34353
Turkey
2123810000 (Phone)

HOME PAGE: http://https://eminkoksal.com

Sahin Ardiyok

BASEAK Attorney Partnership ( email )

Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No.13
River Plaza Kat 11-12
Istanbul, 34394
Turkey
+90 212 329 30 85 (Phone)

HOME PAGE: http://https://www.baseak.com/en/sardiyok

Bora Ikiler

BASEAK Attorney Partnership ( email )

Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No.13
River Plaza Kat 11-12
Istanbul, 34394
Turkey

Do you have negative results from your research you’d like to share?

Paper statistics

Downloads
284
Abstract Views
878
Rank
185,255
PlumX Metrics