Türkiye’deki Mühendislik Temel Bilimleri Bölümleri Üzerine Bir İnceleme (A Study on Engineering Basic Sciences Departments in Turkey)

10 Pages Posted: 19 Apr 2022 Last revised: 27 Apr 2022

Date Written: March 10, 2022

Abstract

Turkish Abstract: Mühendislik eğitiminin önemli bir yüzdesini oluşturan fen bilimleri ve matematik derslerinin çoğunlukla Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim elemanlarınca verildiği bilinmektedir. Fen-Edebiyat Fakültesi bulunmayan ve özellikle genç üniversitelerde bu gereksinimin nasıl karşılandığı, bu gereksinimin karşılanması adına zaman içinde kurulan “Temel Bilimler Bölümlerinin” Türkiye’deki durumu ve seçilmiş örnekler bu araştırma kapsamında ilk kez incelenmiştir. Sayısal veriler servis dersi niteliğinde olan bölümlerin oransal olarak doktor öğretim üyesi özelinde ön plana çıkığını göstermektedir. Sayısal verilere ek olarak sırasıyla Altınbaş Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi örneklerine de yer verilerek Türkiye’de mühendislik temel bilimleri eğitimine yeni bir bakış açısı sunulmuştur.

English Abstract: Natural sciences and mathematics courses constitute a significant percentage of the engineering curriculum. In Turkey, these courses are usually given by instructors of the Faculties of Arts and Sciences (Fen-Edebiyat Fakültesi). Especially in young universities which do not have a Faculty of Arts and Sciences, these courses are provided by “Basic Sciences Departments". In this research, the situation in these departments is studied and selected examples are investigated in detail. Numerical data show that these departments employ assistant professors above the average of Turkey. In addition to the numerical data, the examples of Altınbaş University, İzmir Katip Çelebi University, and Özyeğin University are given, respectively, to present a new perspective on engineering basic sciences education in Turkey.

Note: Downloadable document is in Turkish.

Keywords: Basic sciences, engineering, natural sciences, mathematics, higher education

JEL Classification: I23

Suggested Citation

Kaygusuz, Hakan, Türkiye’deki Mühendislik Temel Bilimleri Bölümleri Üzerine Bir İnceleme (A Study on Engineering Basic Sciences Departments in Turkey) (March 10, 2022). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=4054876 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.4054876

Hakan Kaygusuz (Contact Author)

Altınbaş University ( email )

Turkey

Do you have a job opening that you would like to promote on SSRN?

Paper statistics

Downloads
62
Abstract Views
279
Rank
553,777
PlumX Metrics